Aronija i opasnost od gušenja


Istina, aronija je superzdrava namirnica. Međutim, uza sve svoje bogatstvo hranjivih i ljekovitih sastojaka, aronija sadrži i nešto zbog čega valja biti jako oprezan, osobito ako je dajete djeci ili starijim ljudima - doznajte više.

"Bobica koja guši"

Znate li da se u engleskom jeziku za aroniju često koristi naziv "chokeberry"? To je kovanica od dvije riječi: choke - gušiti, i berry - bobica. Onaj tko je aroniji nadjenuo to ime očito je dobro upoznao ovo njezino neugodno svojstvo - da potiče skupljanje usta i grla, te da utječe na refleks gutanja.

Što su adstringensi?

Aronija sadrži neke tvari koje su prirodni adstringensi. Adstringensi su tvari koje stežu tkivo, na način da sužavaju krvne žilice i tako "skupljaju" tkivo s kojim dođu u dodir. Zagrizete li svježu bobicu aronije, odmah ćete primijetiti njezinu oporost, odnosno svojstvo da "skuplja" usta. Još veći problem nastaje kada aroniju trebate progutati, jer će prouzročiti skupljanje grla. Budući da su zreli plodovi aronije često suhi ( s malim sadržajem vode), tim će teže proći kroz stisnuto grlo, pa čak i jednjak.

Refleks gutanja uslijed djelovanja adstringensa može također biti ometen. Mišići koji sudjeluju u procesu gutanja se također stežu i grče, ali ne kako bi uobičajeno gurnuli zalogaj niz jednjak, već kako bi to spriječili. To je nevoljna fiziološka reakcija, za razliku od prve faze gutanja, koja je voljna. Dakle, iako vi svjesno želite progutati zalogaj aronije, mišići se grče i pokušavaju to spriječiti.

Treba li zato izbjegavati aroniju? Ma ne...

Samo bez panike, aronija je i dalje namirnica koja izuzetno blagotvorno utječe na ljudsko zdravlje. Popis zdravstvenih benefita aronije uvelike nadmašuje ovaj njezin nedostatak. Stoga je svakako treba uvrstiti u prehranu. Međutim, valja obratiti pozornost na način konzumacije, osobito kada aroniju dajete djeci, starijim ljudima, ili osobama koje i inače imaju tegoba s gutanjem hrane.


Kako konzumirati aroniju?

Prvo da razjasnimo kako NE konzumirati aroniju - sve što je navedeno prethodno, prvenstveno se odnosi na zrele, svježe plodove aronije. Ipak, ovo nije pravilo. Nekim ljudima ni takvi plodovi ne smetaju i mogu ih jesti bez poteškoća. Reakcija na aroniju ovisit će o raznim faktorima - o osjetilu okusa, genetici, anatomiji. Djeca su posebno osjetljiva na opore okuse, dok u odrasloj dobi ipak razvijemo određenu toleranciju. Ipak, da biste izbjegli moguće probleme s gušenjem, prvo pokušajte s jednom bobicom. Za svaki slučaj, svježe plodove nemojte davati djeci i starijim osobama.

Što se tiče aronije prerađene u sokove, džemove ili smoothieje, ona je potpuno bezopasna, a izuzetno zdrava namirnica. Čak i prerađena, ona će zadržati svoj opori okus, odnosno svojstvo skupljanja tkiva, ali će to ipak biti u manjoj mjeri. Prerađena aronija će u sebi imati više tekućine, što će dodatno olakšati gutanje. Kombiniranje aronije s drugim voćem ublažit će njezinu gorčinu te ovu inače vrlo ljekovitu namirnicu učiniti privlačnom svima - djeci, kao i onima osjetljivijeg nepca.




Jednostavan sok od aronije

(za jednu osobu)

1 dl gotovog jabučnog soka
1 dl vode
15-ak bobica aronije

Sastojke dobro promiješajte u blenderu, a nakon toga procijedite.




Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More
Protected by Copyscape Duplicate Content Detection Tool