Toplinski udar - prevencija, simptomi i pomoć

Toplinski udar je ozbiljno zdravstveno stanje koje nastaje zbog dugotrajnog izlaganja visokim temperaturama, osobito u kombinaciji s visokom vlagom i fizičkom aktivnošću. Uzrokovan je neadekvatnim funkcioniranjem termoregulacijskih mehanizama tijela. U ovom članku ćemo razmotriti što je toplinski udar, kako ga prepoznati, te koje mjere prevencije i (samo)pomoći možemo poduzeti. Uvod u termoregulaciju Termoregulacija je proces kojim tijelo održava svoju unutarnju temperaturu unutar uskog raspona, unatoč promjenama u vanjskom okolišu. Ovo je ključno za normalno funkcioniranje organa i enzima u tijelu. Termoregulacijski mehanizmi uključuju znojenje, vazodilataciju (širenje krvnih žila) i promjene u metaboličkoj aktivnosti. Definicija toplinskog udara Toplinski udar ( hipertermija ) predstavlja najteži oblik poremećaja organizma uslijed izlaganja visokim temperaturama. Do njega dolazi kada tjelesna temperatura poraste iznad 40°C, a termoregulacijski mehanizmi tijela više ne mogu održavat...

Mudre misli - Seneka


Dobar i zao čovjek; ljutnja i ljubav; pravedan sudac



Alex E. Proimos via photopin cc

„Teofrast je govorio da se dobar čovjek neizbježno mora ljutiti na zle ljude. Međutim, da je tako, čovjek bi se, što je bolji, trebao više ljutiti. Ali naprotiv, što je bolji, on postaje sve mekši, oslobađa se strasti i nikoga više ne može mrziti. 

Razuman čovjek ne mrzi čovjeka koji je u zabludi jer bi tada morao mrziti i samoga sebe. Naime, dovoljno je da se prisjeti koliko se puta i sam ogriješio o poštenje i na koliko bi se njegovih postupaka moglo gledati s prijezirom, pa da se počne ljutiti i na samoga sebe – jer pravedan sudac sudi istom mjerom i sebi i svome bližnjemu. 

Nitko nije u stanju opravdati se, a nevinim se može prikazati samo pred ljudima, ali ne i pred vlastitom savješću. Neusporedivo je humanije susretati zabludjelog čovjeka mirno, s ljubavlju i ne progoniti ga, nego se potruditi da ga se vrati na pravi put. Popraviti čovjeka u krivome naša je dužnost. Zbog njega samoga i zbog drugih dužni smo ga ispravljati ozbiljnim moralnim poukama, ali bez ljutnje. Zar se liječnik može ljutiti na svoga pacijenta?“
Seneka (4.p.K - 65.)
photo credit: Alex E. Proimos via photopin cc